Teaduslikud tõendid saunade kasulikkuse kohta



Teaduslik tõestus sauna eeliste kohta (Uudised Jaapan)

Viimasel ajal on Jaapani meedias ilmunud publikatsioone, mis demonstreerivad teadlaskonna ootamatult suurenenud huvi sauna vastu. Tähelepanuväärne on see, et kuni viimase ajani kinnitasid väited sauna võimalike eeliste kohta harva meditsiinilisi tõendeid.

Kuna uudne koroonaviiruse pandeemia on suurendanud meie teadlikkust oma tervisest ja igapäevaelust, tekib küsimus – millist meditsiinilist kasu on järjest populaarsemaks muutuvast saunast oodata?

Seekord liitusid meiega Takafumi Horie Ennetava Meditsiini Edendamise Assotsiatsioonist ja Jaapani Saunaseltsi president, samuti Keio ülikooli meditsiinikooli vähikeskuse dotsent Yotaka Kato. Nad arutasid meditsiinilisi mehhanisme, mis on sauna kasutamise tulemuslikkuse ja tervisega seotud eeliste aluseks. Tõendite püramiid Kato: Viimati rääkisin tõendite tajumisest. Seekord tahaksin rääkida sauna erinevatest eelistest teaduslike tõendite põhjal. Akadeemilisest vaatenurgast võib tõendid jagada hierarhiaks, mida nimetatakse tõenduspüramiidiks.

1. Süstemaatiline ülevaade: kliiniliste uuringute aruannete kogumik meditsiiniajakirjadest ja konverentsiettekannetest, mida hinnatakse, tehakse kokkuvõte ja kokkuvõte. 2. Randomiseeritud võrdlustest: kliiniline uuring, kus ravi saavate patsientide rühma võrreldakse rühmaga, kes ei saa ravi ja keda ainult jälgitakse, kuid rühmad jagatakse juhuslikult. 3. Mittejuhuslik võrdlustest: kliiniline uuring, milles ravirühma võrreldakse vaatlusrühmaga, kuid rühmi ei määrata juhuslikult. 4. Epidemioloogiline uuring (kohordiuuring): üldnimetus suure hulga inimestega läbiviidud uuringu kohta, mille eesmärk on uurida haiguste esinemissagedust ja levimust ning nende esinemise põhjuseid. 5. Haigussümptomite kirjeldus: uuring, mis kirjeldab ja annab aru patsiendi ravi edenemisest. 6. Ekspertarvamus ei põhine andmetel. Selles artiklis selgitame sauna erinevaid eeliseid, arvestades ülaltoodud tasemeid.

Põhiprotseduur saunas on tsükkel, mis koosneb kolmest etapist: leiliruumis viibimine (umbes viis kuni kümme minutit), külma vanni võtmine (umbes minut) ja seejärel värskes õhus viibimine (umbes viis kuni kümme minutit). Sauna kuumus ja suplusbasseini külm on karmid tingimused, mida me igapäevaelus ei kohta. Kui inimkeha satub sellisesse keskkonda, tajub ta seda eluohtliku olukorrana ja aktiveerib autonoomse närvisüsteemi sümpaatilise osa.

Rootsis on soome saun tunnustatud kultuuripärandina

Vannis, millele järgneb lõõgastus värskes õhus, põhjustab tavapärasest suurema parasümpaatilise närvisüsteemi aktiveerumise, mis lülitub sisse, kui keha tunneb, et on väljaspool ohtu ja tunneb end paremini. Arvatakse, et see autonoomse närvisüsteemi äärmuslik võnkumine lõdvestab keha ja parandab autonoomset funktsiooni. On olemas oluline epidemioloogiline uuring, mis annab tõendeid sauna kasutamise kasuks. Seda nimetatakse FMCF-iks. FMCF (Soome mobiilse kliiniku järeluuring) Kato: FMCF on suur epidemioloogiline uuring Soomes. Kui Lenini Nõukogude valitsus 1919. aastal Soomele iseseisvuse andis, oli see kehvade meditsiiniasutuste tõttu sunnitud võitlema krooniliste haigustega.

Aastatel 1960–2013 uuriti umbes 60 tuhat inimest. Selle info põhjal hakati 2015. aasta paiku saunade kohta teatud hulk infot laekuma. Räägime üksikasjalikult sauna eelistest tegeliku haiguste ennetamise seisukohalt. Vähendab müokardiinfarkti riski ligikaudu 50% (tõendite tase: 4) Kato: On tõestatud, et saunas käimine vähendab müokardiinfarkti riski 50%. Epidemioloogiliste uuringute tõendite tase on 4, kuid mehhanismi tõendite tase on üks madalam: 5.

Spetsiifiline mehhanism müokardiinfarkti riski vähendamiseks on veresoonte füüsiline pehmendamine. Pehmemad veresooned parandavad verevoolu ja veresoonte kõvenedes see väheneb, mis põhjustab südame suurenenud stressi, mis omakorda põhjustab müokardiinfarkti. Arvatakse, et saun pehmendab veresooni ja vähendab seetõttu riski. Vähendab dementsuse tekkeriski ligikaudu 60% (4. taseme tõendid) Arvatakse, et aeglases unes ehk sügavas unes viibimine aitab ennetada dementsust, eemaldades organismist seda põhjustavad ained (5. taseme tõendid). Mis puudutab sauna positiivset mõju aeglase une faasile, siis tegin ise katseid, seega võib tõendite taseme kirjutada viiendale. Avastasin, et aeglase laine unefaas pikeneb umbes poolteist korda. Eelkõige, mida kõrgem on kehatemperatuur perifeerias ja mida suurem on see erinevus, seda lihtsam on uinuda. Saunas on sooja ligi 100 kraadi, seega saab end kontideni soojaks. Pärast sauna ja külma vanni temperatuur perifeerias langeb, samas kui keha keskosas jääb temperatuur kõrgeks. Umbes tund pärast saunas käimist kehatemperatuur langeb, jäsemete temperatuur tõuseb suuremal määral kui siis, kui inimene leiliruumi ei siseneks. Vähendab vaimsete häirete riski ligikaudu 78% (4. tõendite tase) Kui võrrelda kord nädalas saunas käinud inimesi neli kuni seitse korda saunaskäijatega, siis psüühikahäirete, nagu depressioon ja skisofreenia, risk vähenes 78%. Eeldatakse, et see mehhanism hõlmab närviahelaid, nagu aju passiivse režiimi võrk ja keskne täitevvõrk. Aju passiivse režiimi võrk on närviahel, mis aktiveerub siis, kui inimene ei ole teadlikult aktiivne, see tähendab kummardades. Keskne täitevvõrk seevastu on närviahel, mis aktiveerub siis, kui inimene pöörab tähelepanu konkreetsele piirkonnale. Energiatarbimise osas kasutab passiivne võrk 60 - 80% aju energiast, keskvõrk aga umbes 5%. Kui millelegi keskenduda, aktiveerub keskvõrk ja võib tunduda, et energiat kulub rohkem, kuid tegelikult kulub vähem energiat ja vastavalt väheneb ka aju väsimusaste. Tõepoolest, passiivne võrgustik on korrelatsioonis aju väsimuse ja depressiooniga ning kuigi täpset põhjuse-tagajärje seost pole veel kindlaks tehtud, arvan, et keskvõrgu aktiveerimine, st millelegi keskendumine, parandab hästi. olemine.

Niisiis, vaatame, kuidas muutub tasakaal aju passiivse ja tsentraalse võrgustiku vahel saunas. Seal esimese aktiivsus väheneb, teise aktiivsus suureneb, kuna on vaja keskenduda ekstreemsetele tingimustele, sest kuumus ulatub ligi 100°C-ni.

Saunas suureneb naha verevool ja väheneb aju verevool, mille tulemusena väheneb ajutegevus. See tasakaal leevendab aju väsimust ja aitab vältida psüühikahäireid.

Teadlikult nihutades ajutegevuse tasakaalu keskvõrgustiku poole, keskendudes näiteks saunas olles hingamisele, saad tõhusamalt kõrvaldada ajuväsimuse.